Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławie

Wpływ zbiorników małej retencji wodnej na ilość wynoszonych składników chemicznych i rumowiska z lessowej zlewni rolniczej Wzgórz Trzebnickich



Nazwa wydziału:
Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji
Autor:
prof. dr hab. inż. Józef Sasik
Autor:
dr hab. inż. Romuald Żmuda
Autor:
prof. dr hab. inż. Andrzej Drabiński
Autor:
prof. dr hab. inż. Leszek Pływaczyk
Autor:
dr hab. inż. Krzysztof Pulikowski
Autor:
dr inż. Paweł Licznar
Autor:
dr inż. Szymon Szewrański
Rok zakończenia:
2000
Słowa kluczowe:
wzgórza rolnicza zlewnia iksig trzebnickie
Wyniki badań:
Wyniki badań i analiz statystycznych wykazały, że nawet tak małe zbiorniki wodne ewidentnie wpływają na zmniejszenie ilości transportowanego ciekiem materiału glebowego (o około 50% mniej niż w okresie przed ich wybudowaniem). Odgrywają one także pozytywną rolę wyrównując dynamikę odpływu i zmniejszając koncentrację zawiesiny. Przeprowadzone badania wykazały, że proces akumulacji składników chemicznych uzależniony jest od rodzaju zbiornika, prowadzonej na nim gospodarki wodnej oraz związanej z nią działalności gospodarczej. Nie bez znaczenia pozostają także panujące w półroczach hydrologicznych warunki hydrometeorologiczne. Na odpływie ze zbiornika przepływowego zaobserwowano zmniejszenie koncentracji prawie wszystkich składników chemicznych, natomiast w stawie hodowlanym proces ten jest bardziej złożony. Obliczone ładunki w zbiornikach tych zachowują się różnie, a niekiedy nawet odmiennie.
Wnioski do praktyki:
Rezultaty pracy badawczej mogą stanowić podstawę do ustalenia zasad prawidłowego zagospodarowania przestrzennego terenów pokrytych glebami lessowymi i równocześnie silnie erodowanymi. Wyniki pomiarów stężeń oraz obliczonych ładunków składników chemicznych i materiału glebowego mogą stanowić podstawę opracowania wytycznych gospodarowania wodą w stawach rybnych zlokalizowanych na obszarach poddawanych procesom silnej erozji wodnej.
Obszary zastosowań:
gospodarka wodna
Praca zgłoszona do ochrony patentowej:
Nie