Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławie

Ocena wielkości i rozprzestrzenienia skażeń gleb i roślin uprawnych metalami ciężkimi w otoczeniu składowiska osadów flotacyjnych



Nazwa wydziału:
Wydział Przyrodniczo-Technologiczny
Autor:
dr hab. inż. Jarosław Kaszubkiewicz
Autor:
prof. dr hab. Leszek Szerszeń
Autor:
prof. dr hab. Tadeusz Chodak
Autor:
dr hab. inż. Cezary Kabała
Autor:
dr hab. inż. Adam Bogacz
Rok zakończenia:
2001
Słowa kluczowe:
gleba skażenie metale ciężkie osady p-t flotacyjne
Wyniki badań:
Stwierdzone w glebach zawartości badanych metali ciężkich (Pb, Zn, Ni, Cd i As) oscylują w granicach wartości niskich, stosunkowo rzadko przekraczając poziom graniczny dla gleb nie zanieczyszczonych. Stwierdzone przekroczenia w największym stopniu dotyczą miedzi oraz ołowiu. W częściach nadziemnych (liściach) badanych roślin uprawnych stwierdzono w większości przypadków znacznie wyższe koncentracje metali ciężkich niż w podziemnych (w przeliczeniu na suchą masę). Przekroczenia wartości granicznych w liściach buraków wystąpiły dla kadmu, arsenu oraz ołowiu w warzywach konsumpcyjnych. W częściach podziemnych przekroczenie wartości granicznych występuje w zasadzie jedynie w warzywach konsumpcyjnych i dotyczy przede wszystkim ołowiu, w mniejszym stopniu kadmu oraz arsenu, natomiast przekroczenia zawartości miedzi, niklu i cynku nie występują lub są nieznaczne.
Wnioski do praktyki:
Porównanie zawartości miedzi, ołowiu, kadmu i arsenu w glebach w cyklu wieloletnim nie wskazuje na istnienie wyraźnych tendencji wzrostowych lub spadkowych, a stwierdzone zróżnicowanie mieści się zazwyczaj w dopuszczalnych granicach wynikających ze zmienności glebowej. W badanych roślinach nie stwierdzono zależności zawartości metali od odległości od korony składowiska Żelazny Most.
Obszary zastosowań:
ochrona środowiska
Praca zgłoszona do ochrony patentowej:
Nie