Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławie

Badania monitoringowe skażenia gleb i roślin na obszarach szczególnej ochrony środowiska, położonych na terenie miasta Wrocławia



Nazwa wydziału:
Wydział Przyrodniczo-Technologiczny
Autor:
dr hab. inż. Adam Bogacz
Autor:
dr hab. inż. Cezary Kabała
Autor:
dr hab. inż. Jarosław Kaszubkiewicz
Autor:
prof. dr hab. Leszek Szerszeń
Autor:
prof. dr hab. Tadeusz Chodak
Autor:
dr inż. Bernard Gałka
Autor:
dr inż. Dorota Kawałko
Rok zakończenia:
2001
Słowa kluczowe:
Wrocław gleba skażenie siarka p-t
Wyniki badań:
Nie stwierdzono zanieczyszczenia badanych gleb siarką ogólną i siarczanową, ani też ich nadmiernego zasolenia. W badanych glebach ogródków działkowych nie stwierdzono wyższych zawartości substancji ropopochodnych niż w innych rejonach kraju. Badane gleby pól uprawnych nie wykazywały zanieczyszczenia cynkiem. W glebach pól uprawnych stwierdzono naturalne i podwyższone zawartości ołowiu natomiast w glebach ogródków działkowych wystąpiły także próby o słabym zanieczyszczeniu tym pierwiastkiem (II stopień). Najwyższe zawartości ołowiu stwierdzono na ogródkach działkowych na Karłowicach (obiekt Wrozamet). W większości badanych obiektów na polach uprawnych stwierdzono naturalną zawartość miedzi. W glebach ogródków działkowych wystąpiły punkty o słabym i średnim zanieczyszczeniu miedzią. Na badanych obszarach zarówno dla gleb pól uprawnych jak i dla ogródków działkowych nie stwierdzono zanieczyszczenia kadmem. Zawartości niklu w badanych glebach pól uprawnych i ogródków działkowych pozostawały w granicach naturalnych lub jedynie podwyższonych . Na całym badanym obszarze nie stwierdzono zanieczyszczenia gleb chromem. Najwyższe koncentracje rtęci, przekraczające granice zawartości naturalnych, stwierdzono w glebach w rejonie wysypiska śmieci na Maślicach. W pozostałych rejonach nie stwierdzono zanieczyszczenia gleb rtęcią. Na badanym obszarze, nie stwierdzono zanieczyszczenia gleb arsenem. W trakcie badań nad zawartością metali ciężkich w roślinach przekroczenie normy ustanowio- nej przez MZiOS dla cynku stwierdzono w próbkach korzeni buraków oraz w liściach i korzeniu selera. Stwierdzono liczne przekroczenia dopuszczalnych zawartości ołowiu w warzywach. Nie stwierdzono zanieczyszczenia roślin miedzią. Zawartość kadmu w badanych roślinach nie przekraczała normy ustanowionej przez MZiOS. Nie stwierdzono zanieczyszczenia roślin niklem. Zawartości chromu i arsenu w roślinach pozostawały na poziomie, który należy uznać z naturalny. Zawartość rtęci w badanych roślinach nie przekraczała normy ustanowionej przez MZiOS.
Wnioski do praktyki:
Wykonane badania posłużą racjonalizacji lokalizacji ogrodów działkowych na terenie miasta Wrocławia. Umożliwią ich użytkownikom podjęcie decyzji o rodzaju i zakresie upraw.
Obszary zastosowań:
ochrona środowiska
Praca zgłoszona do ochrony patentowej:
Nie