Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławie

Ocena przydatności mniszka lekarskiego Taraxacum officinale jako rośliny wskaźnikowej całkowitych zawartości metali ciężkich oraz ich form rozpuszczalnych w glebach o różnym stopniu zanieczyszczenia



Nazwa wydziału:
Wydział Przyrodniczo-Technologiczny
Autor:
prof. dr hab. inż. Anna Karczewska
Rok zakończenia:
2001
Słowa kluczowe:
lekarski metale ciężkie mniszek p-t gleba
Wyniki badań:
Stwierdzono, że mniszek lekarski jest dobrym wskaźnikiem wysokich zawartości Pb, Cu, Zn i Cd w glebach, natomiast w warunkach aglomeracji wrocławskiej nie odzwierciedla wysokich zawartości w glebie Ni i Cr. Zawartości Pb, Cu, Zn i Cd w materiale roślinnym mniszka lekarskiego (zarówno w korzeniach, jak i liściach) dobrze odzwierciedlają koncentracje w glebie potencjalnie i aktualnie rozpuszczalnych form tych metali, zwłaszcza w sytuacji silnego zróżnicowania zawartości metali w glebach. Przy przeciętnych zawartościach w glebie, pobranie metali przez mniszka zależy w znaczniejszym stopniu od właściwości gleby niż od całkowitych zawartości danego metalu w glebie.
Wnioski do praktyki:
Wyniki badań mogą stanowić przyczynek w dyskusji nad praktycznym kryterium oceny zagrożenia związanego z obecnością nadmiernych ilości metali ciężkich w glebie. Potwierdzono, że stan zanieczyszczenia środowiska glebowego można wstępnie szacować na podstawie zawartości metali ciężkich w materiale mniszka lekarskiego. Równie przydatne do tego celu są zarówno korzenie, jak i liście.
Obszary zastosowań:
ochrona środowiska rolnictwo i leśnictwo inne
Praca zgłoszona do ochrony patentowej:
Nie