Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławie

Przygotowanie populacji wiesiołka dziwnego - Oenothera paradoxa (Hudziok) do oceny COBORU celem uznania jej za odmianę uprawną



Nazwa wydziału:
Wydział Przyrodniczo-Technologiczny
Autor:
mgr inż. Wojciech Nowak
Autor:
prof. dr hab. Krzysztof Rostański
Autor:
dr Barbara Hojden
Autor:
prof. dr hab. Eliza Lamer-Zarawska
Autor:
dr inż. Józef Strugała
Rok zakończenia:
2001
Słowa kluczowe:
paradoxa wiesiołek dziwny Oenothera p-t COBOR
Wyniki badań:
W siedmioletnim okresie pracy hodowlanej wytworzono odmianę uprawną wiesiołka dziwnego, której nadano zaproponowaną nazwę Amar i wpisano do Rejestru Odmian decyzją Dyrektora Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych z dnia 31 stycznia 2001r. pod nr R 985 na okres do 31 grudnia 2011 r. i do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa w dniu 6 czerwca 2001 r. pod nr R 576. Podstawą do dokonania ww. wpisów były wyniki 2. letniej oceny OWT (Odrębności, Wyrównania i Trwałości) przez COBORU. Odmiana Amar jest pierwszą odmianą w Polsce w Rodzaju Oenothera i pierwszą w gatunku wiesiołek dziwny.
Wnioski do praktyki:
Odmianę Amar uprawia się w Polsce na powierzchni około 1 tysiąca ha. Pozyskiwany z niej "olej dziewiczy" posiada właściwości lecznicze i jako lek (OEPAROL) jest cennym z uwagi na wysoką zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jako środek pomocniczy stosowany jest w profilaktyce i leczeniu 10 stanów chorobowych. Olej ten wykorzystywany jest również do produkcji kilku dietetycznych środków odżywczych i ponad 30 rodzajów kosmetyków. Około 15% zbioru nasion jest przedmiotem eksportu.
Obszary zastosowań:
rolnictwo i leśnictwo
Praca zgłoszona do ochrony patentowej:
Nie