Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławie

Zróżnicowanie fizjologicznych i biochemicznych właściwości w obrębie gatunków drożdży Candida famata i Candida lipolytica występujących w serach pleśniowych



Nazwa wydziału:
Wydział Nauk o Żywności
Autor:
prof. dr hab. Maria Wojtatowicz
Rok zakończenia:
2004
Słowa kluczowe:
famata Candida drożdże noz Candida lipolytica
Wyniki badań:
Szczepy gatunku C. famata najbardziej różniły się zdolnością do utylizacji kwasu mlekowego i cytrynowego oraz szybkością wzrostu na tych źródłach węgla oraz na laktozie, a także poziomem aktywności pozakomórkowych enzymów proteolitycznych i lipolitycznych. Z kolei wśród uzdolnionych zarówno proteolitycznie jak i lipolitycznie drożdży C. lipolytica największe szczepowe różnice obserwowano w zakresie aktywności wzrostu przy niskiej aktywności wody i niskiej temperaturze. Szczepy C. lipolytica w przeciwieństwie do szczepów C. famata nie produkowały toksyn killerowych, a większość z nich była wrażliwa na toksyny killerowe produkowane przez dzikie drożdże występujące w serach. Badania przeprowadzone w warunkach naśladujących środowisko sera podczas dojrzewania pokazały konieczność stosowania szczepów C. lipolytica opornych na toksyny killerowe, jako starterów do produkcji serów.
Wnioski do praktyki:
Wykazano duże zróżnicowanie cech technologicznych w obrębie gatunków drożdży Candida lipolytica i C. famata występujących w serach pleśniowych. Daje to szanse projektowania z ich udziałem szczepionek serowarskich o różnym przeznaczeniu.
Obszary zastosowań:
żywność
Praca zgłoszona do ochrony patentowej:
Nie