Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławie

Wrażliwość na chemioterapeutyki bakterii izolowanych od cieląt i prosiąt ze schorzeniami układu oddechowego i pokarmowego



Nazwa wydziału:
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Autor:
dr hab. Krzysztof Rypuła
Autor:
prof. dr hab. Stanisław Klimentowski
Autor:
dr Ewa Śmielewska-Łoś
Rok zakończenia:
2000
Słowa kluczowe:
układ bakterie chemioterapeutyki mw oddechowy pokarmowy
Wyniki badań:
. Na podstawie wykonanych badań można powiedzieć, że izolowane z górnych dróg oddechowych cieląt i trzody chlewnej szczepy bakteryjne wrażliwe były w 70% na enrofloksacynę i linkomycynę ze spektynomycyną oraz w 59% na amoksycylinę i oksytetracyklinę. Natomiast na penicylinę i tylozynę odnotowano wysoki odsetek szczepów niewrażliwych, odpowiednio 94% i 88%. Podobnie przedstawiała się wrażliwość w odniesieniu do szczepów izolowanych z wymazów kałowych. Ponad połowa izolatów wrażliwa była na enrofloksacynę i linkomycynę ze spektynomycyną (68%) oraz streptomycynę (56%). Niską skuteczność wykazywała amoksycylina, oksytetracyklina, penicylina oraz sulfonamidy potencjonowane i tylozyna (73-100%).
Wnioski do praktyki:
Badanie in vitro wrażliwości bakterii na chemioterapeutyki daje nam informację, które substancje czynne zawarte w preparatach terapeutycznych mogą okazać się skuteczne w zwalczaniu zakażeń bakteryjnych. Spośród antybiotyków, dla których oznaczano wrażliwość drobnoustrojów, jedynie penicyliny z dodatkiem kwasu klawulanowego, linkomycyna ze spektynomycyną oraz chinolony wykazywały wysoką skuteczność terapeutyczną in vitro.
Obszary zastosowań:
weterynaria
Praca zgłoszona do ochrony patentowej:
Nie