BAZA LABORATORIÓW I APARATURY UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO WE WROCŁAWIU


wstecz

Preparat mineralno-bakteryjny i sposób jego otrzymywania

Nazwa wydziału Wydział Przyrodniczo-Technologiczny
Tytuł pracy Preparat mineralno-bakteryjny i sposób jego otrzymywania
Autorzy dr inż. Mariusz Korczyński, prof. dr hab. Roman Kołacz, Elżbieta Magnacka, mgr inż. Teresa Lewicka, Janina Urban, prof. dr hab. inż. Stanisław Pietr, prof. dr hab. inż. Zbigniew Dobrzański, dr inż. Sebastian Opaliński
Rok zakończenia 2009
Słowa kluczowe odory, p-t, bihz, Geobacter, biomasa
Wyniki badań Otrzymany preparat dodano, w ilości 1 kg na 100 kg, do obornika trzody chlewnej, obornika kurzego oraz bydlęcego. W wyniku dodania preparatu do obornika trzody chlewnej stwierdzono ograniczenie emisji amoniaku od 42% do 56% w ciągu pierwszych 4 dni i od 35% do 48% - przez kolejne 12 dni. Dla obornika kurzego ograniczenie emisji amoniaku wyniosło od 44% do 57% w ciągu 4 dni i od 36% do 41% - przez kolejne 12 dni. Dla obornika bydlęcego ograniczenie emisji amoniaku wyniosło od 31% do 56% w ciągu 4 dni i od 26% do 48% - przez kolejne 12 dni.
Wnioski dla praktyki Ograniczenie emisji odorów i szkodliwych gazów do atmosfery w zdecydowany sposób poprawia dobrostan zwierząt, warunki pracy obsługi głównie przez ograniczanie emisji odorów z materiałów organicznych, zwłaszcza z obornika w pomieszczeniach inwentarskich lub na pryzmach a także ogranicza szkodliwe oddziaływanie produkcji zwierzęcej na środowisko.
Obszary zastosowań wyników badań ochrona środowiska, rolnictwo i leśnictwo
Całość pracy lub jej część została zgłoszona do ochrony patentowej Tak

Widok do druku

Zadaj pytanie





łącznie odwiedzin: 5814 w tym dzisiaj: 95 aktualnie on-line: 1 stronę utworzono w ciągu: 0.464 sek