BAZA LABORATORIÓW I APARATURY UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO WE WROCŁAWIU


wstecz

Sposób wytwarzania 17a-oxa-D-homo-5αlfa-androst-3,17-dionu i 3β-hydroxy-17a-oxa-D-homo-5αlfa-androst-17-onu

Nazwa wydziału Wydział Nauk o Żywności
Tytuł pracy Sposób wytwarzania 17a-oxa-D-homo-5αlfa-androst-3,17-dionu i 3β-hydroxy-17a-oxa-D-homo-5αlfa-androst-17-onu
Autorzy dr Anna Panek, dr hab. inż. Teresa Kołek, mgr inż. Natalia Milecka-Tronina, dr Alina Świzdor
Rok zakończenia 2012
Słowa kluczowe wytwarzanie, 3beta-hydroxy-17a-oxa-D-homo-5alfa-andro, 17-dionu, i, 17a-oxa-D-homo-5alfa-androst-3, noz, 17-dionu
Wyniki badań Wynalazek dotyczy mikrobiologicznego utleniania typu Baeyera-Villigera 3β-hydroksy-5α-androst-17-onu do dwóch produktów z układem δ-laktonu w pierścieniu D. Dodatkowo, przy powstawaniu jednego z produktów, zachodzi mikrobiologiczne utlenienie grupy hydroksylowej do ketonu. Istotą wynalazku jest, że produkty reakcji otrzymuje się jednocześnie, zaszczepiając wodną pożywkę szczepem Penicillium urticae AM84. Hodowlę prowadzi się przez 3 doby, a następnie dodaje się 3β-hydroksy-5α-androst-17-on rozpuszczony w acetonie, w ilości od 10 do 25 mg na 100 cm3 pożywki. Transformację prowadzi się przez kolejne 2 doby, roztwór ekstrahuje się rozpuszczalnikiem organicznym nie mieszającym się z wodą, osusza się i odparowuje rozpuszczalnik. Surowy produkt oczyszcza się chromatograficznie, przy czym proces biotransformacji substratu prowadzi się przy ciągłym wstrząsaniu reagentów i w temperaturze od 18 do 27°C.
Wnioski dla praktyki Zasadniczą zaletą wynalazku jest jednoczesne otrzymanie mieszaniny 17a-oxa-D-homo-5α-androst-3,17-dionu oraz 3β-hydroxy-17a-oxa-D-homo-5α-androst-17-onu z wydajnością 47% każdego związku, w temperaturze pokojowej. Wynalazek może znaleźć zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym do otrzymywania związków biologicznie aktywnych. Oba otrzymane związki wykazują głównie aktywność przeciwnowotworową, antyhipercholesterolemiczną i antyandrogeniczną.
Obszary zastosowań wyników badań farmaceutyka
Całość pracy lub jej część została zgłoszona do ochrony patentowej Tak

Widok do druku

Zadaj pytanie





łącznie odwiedzin: 5736 w tym dzisiaj: 17 aktualnie on-line: 1 stronę utworzono w ciągu: 0.415 sek