BAZA LABORATORIÓW I APARATURY UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO WE WROCŁAWIU


wstecz

Sposób stabilizacji monomerycznej cystatyny

Nazwa wydziału Wydział Nauk o Żywności
Tytuł pracy Sposób stabilizacji monomerycznej cystatyny
Autorzy dr hab. Jakub Gburek, dr hab. Krzysztof Gołąb, mgr Katarzyna Juszczyńska, prof. dr hab. Antoni Polanowski, prof. dr hab. Tadeusz Trziszka
Rok zakończenia 2012
Słowa kluczowe stabilizacja, monomerycznej, białka, jaja, cystatyny, noz
Wyniki badań Wynalazek dotyczy sposobu stabilizacji monomerycznej cystatyny z białka w roztworze wodnym lub buforowym. Praktyczne zastosowanie cystatyny z białka jaja wymaga opracowania metod jej stabilizacji. Nieoczekiwanie okazało się, że cystatynę można również stabilizować przez dodatek do jej roztworów alkoholu pierwszo- lub drugorzędowego. Istotą wynalazku jest to, że do roztworu wyjściowego cystatyny o stężeniu poniżej 50 µM dodaje się alkoholi pierwszo- lub drugorzędowych, w tym: etanolu, propanolu izopropanolu, butanolu, alkoholu benzylowego, glikolu propylenowego do uzyskania jego końcowego stężenia do 50%.
Wnioski dla praktyki Podstawową zaletą wynalazku jest to, że otrzymuje się wolny od glicerolu i innych stabilizatorów alkoholowy preparat cystatyny, o aktywności właściwej powyżej 10 U/mg białka stabilny przez co najmniej 6 miesięcy. Wynalazek może znaleźć zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym przy formulacji leków i przemyśle spożywczym do ochrony produktów przed drobnoustrojami.
Obszary zastosowań wyników badań farmaceutyka, żywność
Całość pracy lub jej część została zgłoszona do ochrony patentowej Tak

Widok do druku

Zadaj pytanie





łącznie odwiedzin: 5361 w tym dzisiaj: 84 aktualnie on-line: 6 stronę utworzono w ciągu: 0.735 sek